Dosavadní rekord hypotečních úvěrů byl opět atakován!


V září opět rostly objemy i počty hypotečních úvěrů. Naopak úrokové sazby klesaly a atakovaly stávající rekord. Průměrná úroková míra v září klesla na 1,82 procenta. Po relativně neúspěšném červenci a mírně úspěšnějším srpnu přišlo pro hypotéky úspěšné září. Do bank přišlo o 535 klientů více a bylo uzavřeno 9 825 smluv. Objem hypoték se dostal na 19,607 miliard Kč. Více podrobností z oblasti hypotečních úvěrů naleznete v tomto článku.

Září uzavřelo tři čtvrtletí tohoto roku a díky tomu je možno srovnat hypoteční úvěry s daty z předchozích let. První tři čtvrtletí letošního roku bylo sjednáno 81 996 hypoték v celkovém objemu 159,676 miliard korun. Za celý rok 2015 bylo sjednáno 104 639 hypoték v celkovém objemu 190,42 miliard korun. Podle všeho tak můžeme i letos očekávat rekordní čísla. Za zbylé tři měsíce musí objemy přesáhnout 10 miliard každý měsíc, což by při pohledu na nejnižší objem tohoto roku z ledna ve výši 12,646 miliard Kč, neměl být problém.

St

Září bylo pro banky posledním měsícem, kdy bylo možno nabízet 100% hypotéky bez odporu s doporučením regulátora České národní banky. Podle Josefa Raidla, hlavního analytika Fincentra, jsou obavy ČNB na místě, neboť průměrná výše hypotečního úvěru meziročně vzrostla o 8,6%, od počátku intervencí o více jak 20% a tento růst výše hypoték je způsoben rychlým růstem cen nemovitostí. Letošní rok je ve znamení neustálého poklesu úrokových sazeb hypoték a aktuálně se jedná o spíše kosmetický pokles. Opačný případ je růst cen nemovitostí, které se dostaly na úroveň historického minima z roku 2008 a nyní rostou. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno skoro o 30% méně bytů než v předchozím čtvrtletí.

aktualita-jak-rostla-prumerna-vys-poskytnutych-hypotek-10-2016

Od 1. října na základě doporučení ČNB nemohou banky poskytovat 100% hypotéky a minimálně 5% musí klient financovat z vlastních prostředků. Toto doporučení ale banky zatím znatelně neovlivnilo a změny lze očekávat až od prosince, kdy vstoupí v platnost novela o spotřebitelském úvěru. Akcí je aktuálně velice málo. Jednou z nic jsou Hypodny od Raiffeisenbank, kde od 19.září do 30.listopadu klienti mohou získat zvýhodněnou úrokovou sazbu. Stačí podat žádost do 11.listopadu 2016 a do konce tohoto měsíce je nutné uzavřít hypoteční smlouvu s fixací na minimálně tři roky. Navíc podepsaná smlouva zajistí klientovi finanční bonus ve výši 4 000 Kč.

aktualita-hypoindex-10-2016

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze