Dobrá zpráva pro řadu podnikatelů – další vlna EET bude až od nového roku


Pandemie koronaviru zanechala hluboké rány v české ekonomice a vláda na ně samozřejmě musela adekvátně reagovat. Jedním z mnoha opatření, které mnoha živnostníkům alespoň trochu pomohou, je odložení EET. O jaké konkrétní změny se jedná?

Odklad EET se dočasně týká všech vln 

Zatímco ještě před vypuknutím pandemie běžela povinnost EET u podnikatelů z 1.a 2.vlny bez přerušení a u 3. a 4.vlny se počítalo se zavedením od 1.5. 2020, následkem krize došlo k zásadním změnám. U první a druhé vlny EET se nejdříve měla povinnost evidence přerušit pouze po dobu nouzového stavu + dalších tří měsíců, nakonec se ale vláda rozhodla pozastavit ji až do konce tohoto roku. Žádný podnikatel tak už letos nemusí svoje tržby povinně evidovat a nemusí se bát ani kontrol, které jsou do konce roku zrušeny.

Třetí a čtvrtá vlna až od 1.ledna 2021 

Do třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb spadají např. lékaři, právníci, řemeslníci a další profese, kterých se doposud EET netýkala. K 1.květnu už měla být povinnost i u těchto profesí zavedena, nakonec se ale vláda rozhodla – a poslanci schválili – odložit tuto povinnost až na začátek dalšího roku.

Ve hře bylo i mnohem delší odložení 

Uvažovalo se nicméně i výrazně delším odložení startu 3. a 4.vlny elektronické evidence tržeb. Senátoři totiž navrhli, aby tyto dvě vlny dostaly odklad až do konce června 2023. Jedním z argumentů byla např. obava, že hospodářská krize se bude znovu opakovat. Podle jejich návrhu se měla EET nadále vztahovat jen na velkoobchod, maloobchod, ubytovací a stravovací služby, zbytek až v roce 2023. Návrh tak znovu zamířil do Poslanecké sněmovny, tam už ale senátní návrh neprošel a pro všechny tak zůstává v platnosti odklad pouze do konce tohoto roku.


Dobrá zpráva pro řadu podnikatelů – další vlna EET bude až od nového roku
5 (100%) 7

Podobné recenze