Daňové zvýhodnění na děti v roce 2021: Jaké je a kdo má nárok na daňový bonus


Stát podporuje rodiny s dětmi různými způsoby. Patří mezi ně daňový bonus na děti a další daňová zvýhodnění, která rodinám přináší více peněz do rodinných rozpočtů. Jak nový rok 2021 změnil pravidla daňového zvýhodnění na děti? Co je nové a co se naopak ruší?

Podpora rodin s dětmi je důležitá. Díky daňovým výhodám získají rodiny více peněz. Nejvíce změn v pravidlech daňového zvýhodnění pro rodiny s dětmi přinesly daňové balíčky přijaté v letech 2017 a 2018. Ty například umožnily daňový bonus na děti čerpat také živnostníkům (OSVČ), kteří uplatňují daňové paušály. Jaké změny přinesl rok 2021?

Daňové zvýhodnění na děti zůstává v roce 2021 stejné

Rok 2021 nepřinesl žádný nárůst a sazby daňového zvýhodnění zůstávají stejné. K navýšení daňového zvýhodnění na děti cca o 2 000 Kč na jedno dítě totiž došlo před pár lety. Rodiny se dvěmi dětmi a více se z nárůstu daňového zvýhodnění mohly těšit ještě dříve.

Daňové zvýhodnění roste s vyšším počtem dětí a v případě zdravotního postižení dětí:

Počet dětíRoční daňové zvýhodněníMěsíční daňové zvýhodnění
na 1. dítě15 204 Kč1 267 Kč
na 2. dítě19 404 Kč1 617 Kč
na 3. a každé další dítě24 204  Kč2 017 Kč
na 1. dítě se zdravotním postiženým (ZTP/P)30 408 Kč2 534 Kč
na 2. dítě se zdravotním postiženým (ZTP/P)38 808 Kč3 234 Kč
na 3. a každé další dítě se zdravotním postiženým (ZTP/P)48 408 Kč4 034 Kč

Jak získat co nejvyšší daňové zvýhodnění?

Zákon rodičům neurčuje, jak mohou daňové zvýhodnění na dítě uplatňovat. Datum narození dítěte není rozhodující. Pokud je jedno z dětí zdravotně postižené, vyplatí se uvést jej do formuláře jako poslední bez ohledu na věk.

Naše rada: Přiznání k dani z příjmů fyzických osob má několik variant. Jiné potřebují OSVČ, které uplatňují daňové paušály, jiné OSVČ, kteří si vedou účetnictví a uplatňují výdaje. Další typy přiznání jsou určené pro zaměstnance a pro osoby s více zdroji příjmů.

Jak mohou daňové zvýhodnění na dítě uplatnit OSVČ

OSVČ má možnost daňové zvýhodnění na děti uplatnit stejně jako zaměstnanec. Roli přitom nehraje ani to, zda uplatňuje reálné výdaje nebo daňové paušály. OSVČ musí pouze dodržet limit minimálních zdanitelných výdajů, který se rovná šestinásobku minimální mzdy v ČR pro zdaňovací období.

Jak vysoký je limit minimálních zdanitelných výdajů pro rok 2021?

V případě daňového přiznání podaného za uplynulý rok 2020 se jedná o částku 87 600 Kč. U daňového přiznání za rok 2021 (daňové přiznání podané v roce 2020) bude tato částka činit 91 200 Kč.

Pravidla daňového bonusu v roce 2021

Daňový bonus od státu obdrží každý daňový poplatník v ČR, jehož daň z příjmu je nižší než daňové zvýhodnění. Tímto způsobem lze získat další peníze do rodinného rozpočtu, pokud dotyčný využívá daňové zvýhodnění na děti.

Na daňový bonus mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Podmínkou nároku je minimální příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy v ČR. Rozdíl je ve způsobu vyplácení bonusu.  Zaměstnancům je vyplácen v pravidelné měsíční mzdě, podnikatelé jej obdrží jednou za rok po podání daňového přiznání.

Velkou změnou v roce 2021 je zrušení maximální výše daňového bonusu, který do konce roku 2020 činil 60 300 Kč.

Další daňové a jiné slevy pro rodiny s dětmi a sociální skupiny v ČR

Všeobecně nejvíce slev na daních mohou uplatnit rodiny s dětmi. Pracujícího rodiče se týká:

  • základní daňová sleva na poplatníka,
  • sleva na manželku, nemá-li žádné zdanitelné příjmy,
  • dále daňové zvýhodnění na děti – až do 26 let, pokud studují,
  • školkovné, navštěvují-li děti předškolní zařízení.

Mladí lidé, lidé bez závazku (svobodní a bezdětní) a pracující mohou uplatnit pouze základní slevu na poplatníka, která činí 24 840 Kč. Osoby zdravotně postižené s průkazem ZTP/P mohou využívat daňovou slevu na invaliditu.

Na slevu na daních mají nárok také studenti. Uplatnit je však mohou, pokud jsou zaměstnaní na částečný či plný pracovní úvazek, případně na dohodu. V takovém případě se jich týká základní sleva na poplatníka, sleva na studenta ve výši 4 020 Kč a v případě zdravotního postižení také sleva na invaliditu.

Zdanění nepodléhá starobní důchod a to až do výše 36násobku minimální mzdy. Pracující důchodce má nárok pouze na základní slevu na poplatníka a v případě postižení či průkazu ZTP/P na slevu na invaliditu. Větší změny se chystají na až pro následující roky.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *