Další měsíc, další rekord!


Červen byl stejně jako předchozí měsíce roku 2016 rekordním na všech frontách. Půl roku je za námi a zatím to vypadá, že rok 2016 se stane opět rekordním rokem. Podrobnosti se dočtete na následujících řádcích.

Počet sjednaných hypotečních úvěrů vzrostl na 12 324 a bylo to způsobeno stále klesajícími úrokovými sazbami a také relativně příznivými cenami nemovitostí. Objem poskytnutých hypoték v červnu byl 23,776 miliardy korun. Průměrné úrokové sazby se v červnu dostaly na 1,87 procenta a v důsledku jejich výše se snižuje také průměrná výše měsíční splátky. Vůbec poprvé v historii Fincentrum Hypoindexu se dostala splátka úvěru ve výši 1 milionu korun na 20 let pod 5 000 Kč, jednalo se o 4 999 Kč. Tato příjemná zpráva se týká samozřejmě také lidí, kteří refinancují hypotéky.

Hypotéky vývoj 7-2016

Počet sjednaných hypotečních úvěrů vzrostl na 12 324 a bylo to způsobeno stále klesajícími úrokovými sazbami a také relativně příznivými cenami nemovitostí.

Vypadá to, že se nebudou přepisovat rekordy jen co se týče měsíců, ale i rekordní roky. První půlrok roku 2016 si hypotéku vyřídilo 55 266 lidí a celkově čerpali 106,705 miliard korun. První půlrok roku 2015 přišlo do bank o něco málo méně lidí, přesně 55 079 lidí, ovšem objem byl výrazně nižší a to 90,685 miliard korun. Zda se do rekordních tabulek zapíše i celý rok 2016 to uvidíme podle statistik druhé poloviny roku 2016.

Hypoindex 7-2016

Vůbec poprvé v historii Fincentrum Hypoindexu se dostala splátka úvěru ve výši 1 milionu korun na 20 let pod 5 000 Kč, jednalo se o 4 999 Kč.

Podle slov ekonomky Olgy Šeflové z katedry financí a ekonomie Bankovního institutu vysoká škola hrají nízké úrokové sazby do karet všem, kteří uvažují o koupi vlastního bydlení. Dlouhodobá předpověď podle jejích slov nepředvídá rapidní nárůst současné velmi nízké úrokové sazby a podle odhadů půjde o zvýšení mezi 0,05 až 0,5 procenta. Výhodou může být dlouhodobější fixace. Fixace na více let zaručí, že ať se děje na trhu cokoliv, pak banka úrokovou sazbu zvýšit nemůže.

V případě, že lidé uvažují o hypotéce, je doporučeno mít finanční rezervu. Nejvýhodnější bude žádat o hypotéku ve výši do 70% hodnoty zastavované nemovitosti (tzv. LTV 70). Stoprocentní hypotéky se prodraží a navíc bude banka vyžadovat doložení velmi vysokého a stabilního příjmu. Podle ekonomů jsou stoprocentní hypotéky ve své podstatě velmi nebezpečné. Nepromyšlená investice do bydlení může totiž žadatele i celou jeho rodinu dostat do velice složité situace. Česká národní banka od října tohoto roku bankám doporučí poskytovat hypotéky do 90 procentní hodnoty nemovitosti (LTV 90). Stejně jako je doporučeno mít finanční rezervu, je doporučeno zvážit nabídky bank na rizikové pojištění úvěru (pojištění schopnosti splácet). Pojistné plnění bývá u bank omezeno řadou podmínek, tudíž se nabízená sleva na úrokové sazbě nemusí vyplatit. Finanční rezervy by podle Olgy Šeflové měla pokrýt minimálně 5 splátek, ideálně pak 10 měsíčních splátek.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze