Co vám může zabavit exekutor a co vám naopak musí nechat?


Exekuce – problém, který v poslední době trápí čím dál větší množství lidí. Exekuce jako taková může mít několik různých podob – velmi časté jsou např. srážky ze mzdy nebo důchodu, jedním z nejnepříjemnějších zážitku je ale ale exekuce majetku, která se provádí přímo v místě, kde dlužník žije. Protože se často objevují nejasnosti v tom, co exekutor smí a co už nesmí zabavit (nehledě na to, že nedávno došlo v této otázce ke změně zákona), máme pro vás několik základních informací o  o tom, co má exekutor právo zabavit a jak se pokusit exekuci vyhnout.

Jaké věci exekutoři zabavují

Exekutoři obecně zabavují zejména věci, které mají vyšší hodnotu, často se tak jedná např. o televizory, počítače, notebooky a jinou elektroniku, dále mají právo zabavit dlužníkovi hotovost, různé cennosti atd. Co konkrétně exekutor zabaví, záleží na jeho rozhodnutí, stejně tak jako skutečnost, zda provede pouze soupis majetku, nebo si rovnou věci odveze. Záleží vždy na konkrétní situaci, výši dluhu, domluvě s dlužníkem a dalších okolnostech.

Jaké věci exekutoři zabavit nesmějí

Ještě před dvěma lety byl seznam věcí, které exekutor nesmí zabavit, poměrně strohý, nově ale do něj byly doplněny další položky. V současné době Vám tak exekutor ze zákona nesmí vzít:

  • postel, peřiny a polštáře
  • stůl, židle, nádobí, kuchyňské nářadí
  • ledničku, pračku, sporák, linku, vařič a jiné základní vybavení
  • běžné oblečení a obuv
  • knihy se studijním nebo náboženským zaměřením
  • osobní dokumenty a dopisy, fotky členů rodiny, snubní prsteny
  • veškeré zdravotnické potřeby, léky
  • domácí mazlíčky
  • dětské hračky
  • peníze v hotovosti až do dvojnásobku životního minima (2 x 3410 Kč, celkem 6 820 Kč)

K novým položkám v tomto seznamu patří např. hračky, které ještě před pár lety exekutoři zabavovat směli, stejně tak jako domácí zvířátka. Změnila se také výše nezabavitelné hotovosti – zatímco dříve to bylo jen 1 000 Kč, dnes už vám musí nechat 6 820 Kč.

Exekutor vám nemůže zabavit zdravotnické potřeby a léky

Exekutor vám nemůže zabavit zdravotnické potřeby a léky

Jak je to v případě exekuce bankovního účtu?

Pokud jednoho dne zjistíte, že máte na bankovním účtu exekuci a z ničeho nic se ocitnete v mínusu, je to určitě šok a velmi nepříjemné překvapení. V každém případě to ale neznamená, že zůstanete bez jediné koruny. Ze zákona máte nárok, aby vám banka vyplatila peníze až do výše již zmíněného dvojnásobku životního minima (samozřejmě jen v případě, že jste takovou částku na účtu měli, pokud jste měli na kontě např. 4 000, banka vám vyplatí jen 4 000 Kč). Tuto částku si ale můžete vybrat pouze jednorázově, k dalším penězům z účtu už se nedostanete. V takové situaci je tedy třeba – pokud vám např. na účet chodí výplata – zajistit si, aby vám ji zaměstnavatel vyplácel jiným způsobem (ať už v hotovosti, nebo na účet někoho známého).

Co dělat, když vám akutně hrozí exekuce?

Pokud vám hrozí, že na váš majetek bude provedena exekuce, je třeba situaci co nejrychleji řešit – komunikovat s exekutorským úřadem a snažit se domluvit na vhodném postupu. Určitě ale není rozumné brát si kvůli tomu další a další půjčky. Pro ty, co už mají opravdu vysoké dluhy, které nejsou schopni splácet, může být dobrým řešením oddlužení, neboli osobní bankrot. O něm rozhoduje soud, k němuž si nejdříve musíte podat návrh. Aby vám jej mohl schválit, musíte prokázat, že během následujících pěti let splatíte alespoň 30 procent z celkového dluhu. Hodně důležité je zpracování návrhu, které musí být naprosto bezchybné a splňovat veškeré podmínky – proto doporučujeme obrátit se např. na občanskou poradnu, která vám s návrhem může bezplatně pomoci. Vyřídit oddlužení vám mohou pomoci i některé společnosti, které se na tento problém specializují, dávejte si ale velký pozor, abyste zbytečně nevyhodili peníze – jen některé z nich jsou skutečně seriózní.


Podobné recenze