Co je to P2P pojištění a kdo ho u nás poskytuje?


O P2P půjčkách se v poslední době hovoří čím dál častěji a i díky společnostem, jako jsou např. Zonky, se tyto úvěry staly běžnou a teď už i poměrně známou součástí finančního trhu v České republice. Produktů, které patří do kategorie P2P, je ale mnohem více – jedním z nich je P2P pojištění, které se velmi pomalu začíná prosazovat i u nás. Zatím ale tato služba není natolik známá, aby mohla významněji ohrozit hlavní hráče na trhu, resp. klasické pojišťovny.

Co znamená termín P2P pojištění?

Zkratka P2P znamená peer to peer a vychází z konceptu sdílené ekonomiky, který je čím dál populárnější i v jiných oblastech, než jsou finance (např. Uber u taxislužeb nebo Airbnb u ubytování). P2P pojištění spočívá v tom, že lidé, jež jsou u konkrétní společnosti pojištění, vkládají svoje peníze do společného fondu, z něhož pak mohou část financí získat zpět. To je velké plus oproti standardním pojišťovnám, kde se ziskem hospodaří pouze samotná pojišťovna a její klienti z něho nic nemají.

Stručné dějiny P2P pojištění

Jednou z prvních P2P pojišťoven byla německá společnost Alecto, která s tímto produktem přišla na trh v roce 2010 pod názvem Friendsurance – tehdy ale šlo o něco trochu jiného, než nyní funguje u nás. Friendsurance byla platforma postavená na spojení sociálních sítí a klasických pojišťoven, členům umožňovala vytvářet tzv. pojistné sítě. O čtyři roky později se P2P pojištění objevilo i ve Velké Británii, kde spustili projekt Guevara, jenž se zaměřil zejména na pojištění aut a jiných vozidel. V obou případech (Friendsurance i Guevara) se jedná o makléře. V dalších letech pak P2P pojištění postupně pronikalo i do dalších zemí, mimo jiných např. do Francie nebo na Nový Zéland.

Výhody oproti běžným pojišťovnám

P2P pojištění má oproti klasickým pojišťovnám spoustu nezanedbatelných výhod a určitě se tak vyplatí o něm alespoň pouvažovat. K jeho hlavním přednostem patří především:

  • P2P pojišťovna finance pouze spravuje, pojistné patří jejím členům
  • provoz je efektivní a nízkonákladový, s penězi se nijak neplýtvá
  • členové mohou ušetřit spoustu peněz oproti běžným pojišťovnám
  • pokud nedojde k pojistnému plnění, vrátí se vám část peněz zpátky

 

PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna

Historicky první P2P pojišťovnou v České republice se v roce 2015 stala PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna – v červenci 2015 nejdříve získala licenci od ČNB, o dva měsíce později došlo ke spuštění jejího pilotního provozu. Jedná se ryze českou společnost, nestojí za ní žádné finanční skupiny z ciziny nebo jiný zahraniční kapitál. Oproti ostatním, korporátním pojišťovnám, vrací PRVNÍ KLUBOVÁ nespotřebované pojistné a často jde o hodně zajímavé částky. “Pojišťovnictví má z podstaty konat záslužnou věc – pomáhat v neštěstí. Jenže dnes lidé pojišťovny vnímají jako chamtivé instituce, které z nich tahají peníze, a pak se brání placení škod. To se snažíme změnit,” říká Marek Orawski z PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny.

Výhodou je zde kromě úspory peněz i úspora času – vše si můžete vyřídit z pohodlí domova přes internet, případně po telefonu a nemusíte tak ztrácet čas chozením na pobočku, zdlouhavým papírováním nebo čekáním až na vás přijde řada. PRVNÍ KLUBOVÁ také nabízí svým

členům možnost ukončit pojistnou smlouvu kdykoliv a odlišuje se tím od korporátních pojišťoven. “Pokud chce pojištěný vypovědět smlouvu, kterou má uzavřenou na dobu neurčitou, musí tak udělat

nejpozději šest týdnů před výročím podepsání. Jinak má smůlu, smlouva se automaticky prodlužuje o rok. A to je chyba. Pojišťovny tak z lidí vytvářejí nevolníky, kteří jsou nuceni zůstat uvázáni někde, kde být nechtějí,” dodal Orawski.

Aktuálně nabízí PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna široké spektrum produktů – v její nabídce jsou zahrnuta pojištění majetku (domácnosti i nemovitosti), pojištění auta (povinné ručení i havarijní pojištění), dále pak cestovní pojištění, úrazové pojištění nebo několik druhů pojištění odpovědnosti. Více podrobností najdete na jejich webových stránkách na adrese www.prvniklubova.cz, případně na facebookovém profilu této společnosti.


Podobné recenze