Co je RPSN?


Co je to RPSN neboli roční procentní sazba nákladů? Jedná se o číselnou hodnotu, díky které může spotřebitel vyhodnotit výhodnost poskytovaného úvěru. V podstatě lze říci, že udává procentní podíl z dlužné částky, kterou musí spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti s dalšími výdaji spojenými s úvěrem.

Pro názornost si uveďme i naprosto jednoduchou (a spíše jen učebnicovou) modelovou situaci:

Pan Hrabal si v bance půjčí 100 000 Kč, a to na jeden rok. Úrok je 10 %, proto bude přesně za rok vracet částku o celkové hodnotě 110 000 Kč. Žádné další poplatky s půjčkou spojeny nejsou.

RPSN vypočítáme pomocí tohoto vzorce: 100 000 = 110 000/(1+RPSN). RPSN nám takto vychází na 10 % a je shodné s výší úroku – to proto, že další poplatky s půjčkou spojeny nejsou.


Co je RPSN?
3.7 (73.33%) 3

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

2 zkušeností s Co je RPSN?

  1. hinterholzová napsal:

    Dobrý den, mám dotaz–kolik bych zaplatila u proficeditu navíc když mají rpsn 96%–půjčka by byla 12000 kč na 4 roky děkuji

    • jan K napsal:

      já měl podobný provident tam je urok nižší ale s poplatkama to výjde na stejno zjistite si spíš kolik klesne urok za předčasné splacení podle toho si to vemte když vám nabídnou přiklad 50 000 na 3 roky a zaplatíte 100 000 a nesníží vám urok předčasného splacení neberte to spíš si uškodíte to za to nestojí když vám to sníží tak bych se to snažil co nejrychlejc doplatit oni vás informují ( musíte se zeptat) přede dva měsíce si něco odložit pak jim říct chci to dozaplatit v ten a ten den kolik je ta finální částka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.