Co je obvyklý úrok? Neplaťte víc než musíte!


Výše obvyklého úroku je velice složitou otázkou. Navíc obvyklý úrok je v každém právní předpisu jinak vysoký. Dokonce ani Česká národní banka obvyklý úrok neeviduje ve smyslu definic uváděných v obecně závazných právních předpisech. Vždy závisí na posouzení soudu v konkrétní věci.

Obecně lze ale říct, že výše obvyklého úroku záleží na individuálním posouzení. Každý člověk musí posoudit, jakou cenu je ochoten za půjčku zaplatit. Ke srovnání aktuální situace na trhu je doporučeno využít nějakého internetového srovnávače, například Coolpujcky.cz. Pokud budete volit bankovní půjčku, pak úrok kolem 7 až 8 procent není problém sehnat a je zbytečné se u poskytovatelů s vyššími úroky pokoušet půjčku získat.

Pokud se člověk dostane do tíživé finanční situace a potřebuje si peníze půjčit na krátkou dobu, například do výplaty, od soukromého subjektu (v rodině pomoc nedostane), pak je obvyklý úrok úplně jinde.

Pokud se člověk dostane do tíživé finanční situace a potřebuje si peníze půjčit na krátkou dobu, například do výplaty, od soukromého subjektu (v rodině pomoc nedostane), pak je obvyklý úrok úplně jinde.

Ale i u nebankovních půjček se dostanete na velice příjemnou výši úroku. K úroku je nutno dodat, že pro klienta je mnohdy více důležitá výše RPSN (úrok a další náklady půjčky). Je nutné úrok brát jako součást půjčky a na půjčku se dívat jako na komplexní finanční produkt. Využití internetu je v současné době  velice pohodlným pomocníkem a před návštěvou vybrané instituce je doporučeno ho využít. Výše zmíněný pohled se týká dlouhodobých půjček.

Pokud se člověk dostane do tíživé finanční situace a potřebuje si peníze půjčit na krátkou dobu, například do výplaty, od soukromého subjektu (v rodině pomoc nedostane), pak je obvyklý úrok úplně jinde. U krátkodobých půjček se mnohdy může člověk setkat s půjčkami, které mají úroky na hranici lichvy. Půjčování za příliš vysoký úrok neboli lichva je trestným činem. Trestní zákoník na ni pamatuje v § 218, který přesně zní: „Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ V porovnání s předchozím zněním je nově zmiňována organizovaná skupina a byl přidán nový třetí odstavec, který stanovuje trest odnětí svobody na tři až osm let, pokud k lichvě došlo za válečného stavu, živelní pohromy nebo byl získán prospěch velkého rozsahu. Jedna z nejvýhodnějších krátkodobých půjček na českém trhu je Japonská půjčka a výše RSPN je stejná pro každou částku. Jedná se o 49,04% a v přepočtu na finance je to 33 Kč za každý půjčený 1 000 Kč na 30 dní. Půjčování od neověřených poskytovatelů je obrovským rizikem.

 

 


Podobné recenze