Co dělat, když ztratíte platební kartu?


Přijít o osobní doklady, jako je např. občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz je sice nepříjemné a čeká Vás pak vyřizování nového dokladu, nicméně mnohem horší je ztratit platební kartu. Zvláště máte-li na svém účtu vysokou částku a kartu Vám někdo ukradl, může se stát, že během krátké doby stihne spoustu peněz utratit. V tomto článku pro vás máme rady, jak postupovat v situaci, kdy ztratíte Vaši platební kartu a jakým způsobem můžete předejít nebezpečí ztráty financí.

Nechte si kartu zablokovat

Prvním krokem, který je třeba urychleně provést, je blokace karty. Tu můžete udělat po telefonu, zavoláním na zákaznickou linku vaší banky. Samotná blokace je obvykle zdarma, placený ale může být telefonát na klientskou linku. U některých bankovních ústavů je ještě potřeba potvrdit žádost o zablokování i písemnou formou – jsou to ale spíš výjimky (např. LBBW banka). Zákaznické linky, na nichž lze ztrátu karty nahlásit a kartu zablokovat, jsou obvykle v provozu nonstop, blokaci lze mnohdy provést také přes internetové bankovnictví.

Stoplistace vás můžete stát až tisíce korun

Samotná blokace karty znamená jistotu, že od jejího okamžiku nelze s kartou provádět elektronické transakce. Pokud ale máte kartu embosovanou (poznáte to např. tak, že na její přední straně jsou údaje plasticky vytvarované), tak blokace není úplným řešením – i po ní lze totiž provádět elektronicky neautorizované transakce. Abyste měli záruku, že kartu nikdo nezneužije, pomůže tzv. stoplistace. Ta zaručí, že danou platební kartu už nebude moci nikdo a nikdy použít a karty bude zapsána na mezinárodní stop list. Tato operace už ale bezplatná není a její cena se často pohybuje i v řádu několik tisíců korun.

Před pořízením karty zvažte její pojištění

Chcete předejít případným potížím při ztrátě vaší platební karty? Máte na účtu vysokou částku a případná ztráta by tak pro vás mohla mít obzvlášť nepříjemné následky? Jednou z možností, která vás před nebezpečím ochrání, je pojištění platební karty. To vám poskytne ochranu v situaci, kdy vám někdo kartu odcizí a i v případě, že by došlo k nějakým transakcím, peníze vám banka vrátí – pouze ale do výše sjednaného pojistného krytí. Cena za pojištění platební karty je ale u většiny bank poměrně vysoká, bezplatně se tato služba obvykle vydává jen k luxusnějším nadstandardním kartám. Každá banka má podmínky a poplatky za pojištění nastaveny trochu jinak, pokud o něm tedy uvažujete, vybírejte si banku i podle tohoto kritéria.

Nedávejte si PIN kód do peněženky, raději si ho zapamatujte

PIN kód k platebním kartám je vždy pouze čtyřmístný, není tak velký problém si jej zapamatovat. Pokud ho budete mít zapsaný někde doma, tak to samozřejmě nevadí, ale dávat si lísteček s PINem např. do peněženky hned ke kartě je velmi nerozumné. V případě, kdy vám zloděj ukradne peněženku, mu tak vlastně sami umožníte, aby si pohodlně vybral libovolnou částku z vašeho účtu. Nehledě na to, že ani pojištění odpovědnosti za kartu se nevztahuje na transakce, u nichž se zadává PIN.

Kartu zablokujete zavoláním na zákaznickou linku banky

Kartu zablokujete zavoláním na zákaznickou linku banky

Mějte vždy u sebe kontakt na vaši banku, zvláště když jste mimo ČR

Jak už jsme si řekli, v případě ztráty karty je třeba postupovat co nejrychleji a okamžitě tuto událost nahlásit. Ne vždy je ale člověk připojený k internetu a zvláště v zahraničí tak můžete mít problém najít číslo na klientskou linku vaší banky. Proto vždy mějte u sebe její telefonní číslo, abyste se zbytečně nemuseli zdržovat jeho hledáním a mohli provést blokaci ihned.

 


Podobné recenze