Co byste měli vědět o připravované nové paušální dani?


Od začátku roku 2021 se mohou živnostníci přihlásit k placení tzv. paušální daně. Pro koho je určená, jak bude fungovat, komu přinese slibované výhody a komu se naopak prodraží?
S nástupem nového roku se mohou čeští živnostníci těšit na novinku v podobě tzv. paušální daně. Podle jejích tvůrců přinese dvě hlavní výhody – jednodušší administrativu a úspory na daních. Novelu zákona už podepsal prezident České republiky Miloš Zeman.
Kteří OSVČ se mohou k paušální dani přihlásit
Od 1. ledna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) místo povinných odvodů, platit pouze jednu paušální daň. Paušální daň nahrazuje současné tři povinné odvody – sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu.
K paušální dani se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, jejichž roční příjem nepřesahuje částku 1 000 000 korun, které podléhají způsobu zdanění podle § 7 zákona o daních z příjmů. OSVČ rovněž nesmí být plátcem DPH, dlužníkem či společníkem veřejné obchodní společnosti, komplementářem komanditní společnosti, ani zaměstnancem, který si jako OSVČ přivydělává. Tolerován je pouze přivýdělek pomocí dohod.
Paušální daň má přinést nižší administrativní zátěž i úsporu
Jako hlavní výhoda je vládou prezentovaná především nižší administrativní zátěž. Aktuálně musí živnostník řešit tři různé odvody zvlášť. Paušální daň tyto platby sjednocuje v jednu.
To znamená, že v rámci nového daňového přiznání by OSVČ řešil pouze jeden formulář a nemusel by vyplňovat tři formuláře, kterým jsou daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. OSVČ by komunikoval jen s jedním úřadem, a to Finančním úřadem.
OSVČ, které se rozhodnou paušální daň podpořit, se musí do nového systému přihlásit nejpozději do 10. ledna 2021. Náhradní termín neexistuje a další přihlášení tak bude možné až v roce 2022.
Kolik živnostníci na paušální dani v roce 2021 zaplatí?
Paušální rok byla pro rok 2021 stanovena na částce 5 469 korun měsíčně. V této částce je zahrnuta daň z příjmu ve výši 100 korun, zdravotní pojištění ve výši 2 393 korun a sociální pojištění ve výši 2 976 korun.
Sociální pojištění je přitom v rámci paušální daně úmyslně navýšeno o 15 % oproti zákonem stanovenému minimálnímu odvodu, což má živnostníkům údajně přinést vyšší důchody. Dosud si většina živnostníků totiž platí jen nezbytné minimum, které pro rok 2021 činí 2 588 Kč. Dobrovolné placení vyššího pojistného zůstane zachovaná.
Paušální daň se vyplatí bezdětným živnostníkům
Jedna paušální daň na místo tří různých odvodů na první pohled vypadá více než dobře. Jenomže kromě jednodušší administrativy živnostníci řeší také finanční stránku nového návrhu. Paušální daň se totiž vyplatí pouze některým živnostníkům.
Primárně se paušální daň vyplatí bezdětným OSVČ, kteří neuplatňují žádné úlevy a slevy na daních vyplývající z rodičovství. Paušální daň totiž žádné daňové úlevy neumožňuje. Týká se to slevy na poplatníka, na manželku či manžela, na děti i na invaliditu. Nebude možné ani odečíst úroky z hypotéky nebo příspěvky na penzijní a životní pojištění apod.
V současné době můžeme OSVČ rozdělit na 3 skupiny dle výše uplatněného paušálu 40 %, 60 % nebo 80 %. Jako názorný příklad si můžeme výhody a nevýhody nového systému uvést živnostníka s příjmem okolo 500 000 korun.
- Daňový paušál 40 % – paušální daň se vyplatí pouze bezdětným živnostníkům, kteří neuplatňují žádné slevy na děti. Ti by každý měsíc ušetřili zhruba 1 000 korun. OSVČ s jedním dítětem už by prodělali 100 korun a se dvěma dětmi téměř 2 000 korun.
- Daňový paušál 60 % – u bezdětných živnostníků vychází současný způsob a paušální daň téměř stejně, OSVČ s dětmi by prodělali nejméně 1 400 korun měsíčně.
- Daňový paušál 80 % – v tomto případě je paušální daň nevýhodná pro všechny skupiny živnostníků. I bezdětní OSVČ by prodělali téměř 600 korun.
Paušální daň v současné podobě tak uvítají především bezdětní a svobodní živnostníci, kteří ocení především časovou úsporu a nižší administrativní zátěž. Podnikajícím rodičům paušální daň nepřináší to hlavní, co by měla, což je podstatná finanční úspora.
Podobné recenze
- Nová paušální daň má OSVČ šetřit čas i peníze
- Nová paušální daň pro OSVČ: Jak se k ní mohou přihlásit?
- Daně a mzdy: Nejpodstatnější změny pro rok 2021
- Víte, kolik si můžete přivydělat, jste-li evidováni na úřadu práce?
- Chystáte se do předčasného důchodu? Seznamte se daňovými povinnostmi
Napsat komentář