ČNB se bojí bubliny a tak zakáže stoprocentní hypotéky


Říjen bude ve znamení změn na poli hypoték. Bankám bude zakázáno poskytovat hypotéky na 100% hodnoty nemovitosti. Maximální limit hypotéky tak od začátku října bude 95% a od dubna 2017 pak dojde ke snížení na 90% hodnoty nemovitosti. Více podrobností na následujících řádcích.

Podle Zprávy o finanční stabilitě jsou uvolněné standardy při poskytování hypoték rizikem pro finanční stabilitu. Podle ČNB kombinace nízkých úrokových sazeb a dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro neadekvátní růst cen rezidenčních nemovitostí nad úroveň odpovídající vývoji fundamentálních faktorů. Situace vývoje na trhu nemovitostí a úvěrů na bydlení není hodnocena ČNB jako akutní přehřívání, ovšem standardy považuje za značně uvolněné a u některých institucí vidí vyšší rizika.

ČNB informovala, že se bude snažit o zákonné zakotvení pravomocí dle doporučení EU, aby mohla stanovovat rizikové parametry na bydlení. Již od června loňského roku ČNB tlačí bankovní domy, aby nedávaly 100% hypotéky tak snadno a nedoporučila dávat úvěry na více jak 30 let. Podle bank ale 100% hypotéky tvoří zanedbatelné procento, jedná se o zhruba pět procent. Navíc jsou Češi ve splácení úvěrů na bydlení disciplinovaní. Problémy se splácením má jen 1,5 procenta.

Zdroj: www.ekonomika.idnes.cz


Podobné recenze