ČMKOS chce prosadit vyšší minimální mzdu ještě letos. Podaří se jí to?


Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) usiluje o zvýšení minimální mzdy na 18 200 Kč. Jak vysoká je šance, že uspěje ještě letos, a jde vůbec o adekvátní navýšení s ohledem na raketový růst inflace a energetickou krizi?

Oproti roku 2021 se minimální mzda zvedla z 15 200 Kč na současných 16 200 Kč. Letos se ČMKOS snaží prosadit další zvýšení o 2 000 Kč na 18 200 Kč. V porovnání s vysokou inflací a cenami energie, jejichž růst ještě neskončil, se ani 2 000 Kč nejeví jako dostatečná částka.

Nejvyšší míry inflace dosáhlo Česko v červenci

Inflace letos velmi prudce vzrostla. Její růst započal už na podzim v roce 2021 a na začátku roku 2022 činila 6,6 %. Od té doby se téměř ztrojnásobila. Svého vrcholu zatím dosáhla v červenci na hodnotě 17,5 %. V srpnu mírně klesla na 17,2 %.

Růst inflace v roce 2022

ObdobíMeziroční inflace
Leden9,9 %
Únor11 %
Březen12,7 %
Duben14,2 %
Květen16 %
Červen17,2 %
Červenec17,5 %
Srpen17,2 %

Zdroj: Kurzy.cz

Aktuálně Česká republika patří k zemím s nejvyšší úrokovou sazbou. Hůře jsou na tom Litva (20,9 %), Lotyšská (21,3 %) a Estonsko (23,2 %). Podle České národní banky by měla začít postupně klesat. Ideální hodnoty 2 % by ale měla dosáhnout až někdy během první poloviny roku 2024.

S rostoucí inflací souvisí zvyšování cen potravin. Například máslo zdražilo v průměru o 60,9 %, polotučné mléko o 40,2 %, mouka o 64,1 %, olej o 66,2 % a chléb “jen” o 29,9 %. Služby zdražily také.

Podle ČMKOS vláda hrubě podcenila vývoj inflace

Dle slov zástupců ČMKOS současná vláda v boji s vysokou inflací selhala tím, že podcenila  její vývoj a možné důsledky. Jako důkazy selhání české vlády uvedla následující:

  • Vládla odmítá regulaci cen, ke které ji odbory vyzvaly už v lednu 2022
  • Ze 124 mld. Kč které stát vybral navíc na daních díky inflaci, vláda na kompenzace věnuje pouze 60 %.
  • Nečinnost vlády vedla k pádivé inflaci, kterou podle ČMKOS půjde jen těžko zastavit.

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy o 2 000 Kč

Vysoká inflace negativně ovlivňuje nejen ceny potravin, zboží a služeb, ale i reálné mzdy a platy v letech 2022 i 2023, jež dle ČMKOS klesnou nejméně o 10 %. Ačkoliv se v současné době průměrná mzda pohybuje ke 40 000 Kč, reálně lidé vydělávají méně peněz.

Česká republika má v rámci Evropských zemích téměř nejnižší minimální mzdu v Evropě. Vyšší minimální mzdu mají i v Portugalsku, Litvě a Polsku.

Podle Ministerstva financí bude trh práce prosazovat rychlejší růst mezd. Ten však nebude odpovídat míře inflace. Očekává se, že průměrná reálná mzda bude v tomto a příštím roce pravděpodobně dál klesat.

Odboráři vyzvali vládu, aby minimální mzdu zvedla o 2 000  Kč na 18 200 Kč. “Tato částka sice nepokryje vysokou inflaci, ale je to krok, jak zabránit tomu, aby se z Česka stala levná pracující síla,” uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.

Kromě toho odbory žádají dřívější odchod do starobního důchodu pro osoby, jež vykonávají práci v náročných profesích zařazených do 3. a 4. kategorií rizika, aniž by to ovlivnilo výši jejich důchodu.

ČMKOS dle svých slov bojuje proti chudobě a drahotě. Proto na 8. října 2022 naplánovala demonstraci. „Nacházíme se ve složité době, a proto jsme se tady dnes sešli, abychom společně dali politikům, kteří řídí tuto zemi, jasný vzkaz. Že není možné nadále přehlížet složitou situaci rodin, zaměstnanců, důchodců, samoživitelů a podnikatelů,“ uvedla Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *