Česká pošta zdražuje: Od října zavedla poplatek za upozornění o provedení SIPO


Česká pošta zpoplatnila další ze svých služeb. Za odeslání upozornění o provedení sdruženého inkasa plateb (SIPO) na e-mail si od 1. října bude účtovat poplatek ve výši 5 Kč. Není to ale zdaleka jediná služba, která byla v letošním roce zdražena. Jaké jsou ty další?

Za SIPO spousta lidí platí už 15 Kč

Prostřednictvím služby SIPO (sdružené inkaso plateb) je možné platit nájemné za bydlení, televizní a rozhlasové poplatky i účty za dodávky energií. Platba se strhává každý měsíc automaticky a po jejím provedení Česká pošta zašle zákazníkovi potvrzení elektronicky na e-mail nebo písemně poštou.

Od 1. února si Česká pošta účtuje poplatek za jednorázový příkaz k úhradě v bance. Ten od 1. říjen vzroste z 5 Kč na 15 Kč. Nově bude zpoplatněno i potvrzení za provedení platby. Elektronické potvrzení na e-mail bude stát 5 Kč a listinné potvrzení zaslané poštou 15 Kč.

Menší poplatek hradí i příjemci plateb SIPO. V březnu letošního roku byl zvýšen ze 3,10 Kč na 4,10 Kč za každou položku. Informace o zdražení a zavedení nového poplatku byla zaslána všem klientům, kteří tuto službu využívají, tvrdí Česká pošta.

Co je SIPO a kdy se používá

Zkratka SIPO znamená Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva a jedná se o jednu ze služeb nabízených Českou poštou. SIPO umožňuje sloučit veškeré pravidelné měsíční platby do jedné. Peníze jednotlivým příjemcům poté rozešle pošta, nikoliv klient.

Jaké platby lze zahrnout do služby SIPO:

  • nájemné za byt či dům,
  • elektřinu a plyn,
  • předplatné novin a časopisů,
  • mobilní služby,
  • televizní a rozhlasové poplatky,
  • daň z nemovitých věcí.

V dobách před internetovým a mobilním bankovnictvím SIPO představovalo nejjednodušší způsob placení inkasa. To je důvod, proč se této službě často říká „inkaso“. V současné době SIPO využívají zhruba 3 miliony zákazníků, nejčastěji starší lidé.

Pokud se zákazník rozhodne službu SIPO ukončit, musí tak učinit písemně. Důvod není třeba uvádět. Smluvní vztah je Česká pošta povinná ukončit k prvnímu dni následujícího měsíce od doručení výpovědi.

Za zvyšování poplatku může růst nákladů, tvrdí Česká pošta

Oproti bankám, které v posledních letech od podobných poplatků za své služby upouští, se tak Česká pošta uchyluje ke zdražování stávajících poplatků a zavádění nových.

Vyšší ceny se zákazníkům ani trochu nelíbí. Česká pošta však tvrdí, že ji k tomu dohnal růst nákladů. Není ale schopna uvést, o které konkrétní náklady se jedná, ani o kolik tyto náklady vzrostly.

Důvodem ke zdražování budou pravděpodobně i každoroční ztráty. Česká pošta každý rok vykazuje záporné hospodářské výsledky. Například v roce 2021 ztráta činila 681 milionů Kč. Letos se k tomu přidaly vysoká inflace, energetická krize a růst cen pohonných hmot.

Jak pravidelné platby hradit jednoduše a zdarma

SIPO není jediným způsobem, kterým lze platit  všechny výše uvedené platby. Alternativu představují trvalé příkazy u banky. Jsou zdarma a budete mít přehled o všech provedených platbám ve vašem internetovém bankovnictví.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *