Centrální registr dlužníků – CERD


Soukromý a kontroverzní projekt vystupující jako Centrální registr dlužníků je globálním informačním systémem, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných na území České republiky. Zprostředkovává zobrazení jak negativních, tak pozitivních údajů, a to ze zdrojů, které jsou často i tématem veřejné spekulace a názory na ně jsou velice kontroverzní.

Za projektem Centrálního registru dlužníků stojí český podnikatel Jiří Jedlička, který jej založil roku 2005 a od roku 2007 databázi ovládá pomocí firmy registrované v USA – tedy společnosti CERD SYSTEM LLC. V součinnosti s technologickou firmou CENTRAL REGISTER OF DEBTORS INC.

Jak (ne)funguje Centrální registr dlužníků?

Centrální registr dlužníků rozhodně není důvěryhodným systém, s jehož výpisem bychom mohli dojít do banky či se na základě něj vydávat za spolehlivou osobu s čistým registrem. Podnikání soukromého subjektu je v tomto případě postaveno především na placené registraci, tedy 1 000 Kč ročně pro fyzické osoby, které samostatně nepodnikají. Za přemrštěných 300 Kč může každá fyzická i právnická osoba získat výpis z registru, který jí bude doručen poštou, doporučeně. Vzhledem k tomu, že však výpis neobsahuje data z bank či dalších finančních institucí, příliš se nám k ničemu hodit nebude. A zda je tedy vlastně legální provozovat tento registr dlužníků? Je – ale banky i všechny ostatní instituce působící na území České republiky se od něj snaží co nejvíce distancovat.

O provozovateli Centrálního registru dlužníků

Provozovatel Centrálního registru dlužníků je především díky velkým sporům o pravdivosti a legálnosti databáze poměrně známou osobou. Je jím již výše zmíněný Jiří Jehlička, český podnikatel narozený roku 1977 v Městci Králové. Je také znám jako pravicový aktivista a spolupořadatel tří demonstrací proti českému politikovi Jiřímu Paroubkovi. V roce 2007 se navíc zúčastnil i populární reality-show Výměna manželek, která však skončila v kratší, než standardní lhůtě, a nebyla vysílána. Tento bulvár tedy jen pro dokreslení – a ruce od Centrálního registru dlužníků raději pryč.

Na jednu stranu může tento projekt působit opravdu ambiciózně, podobné systémy snažící se o centralizaci jsou ovšem často opravdu nedůvěryhodné a především zbytečné.


Centrální registr dlužníků – CERD
2.7 (54.71%) 34

Podobné recenze