Centrální registr dlužníků – CERD


Soukromý a kontroverzní projekt vystupující jako Centrální registr dlužníků je globálním informačním systémem, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných na území České republiky. Zprostředkovává zobrazení jak negativních, tak pozitivních údajů, a to ze zdrojů, které jsou často i tématem veřejné spekulace a názory na ně jsou velice kontroverzní.

Za projektem Centrálního registru dlužníků stojí český podnikatel Jiří Jedlička, který jej založil roku 2005 a od roku 2007 databázi ovládá pomocí firmy registrované v USA – tedy společnosti CERD SYSTEM LLC. V součinnosti s technologickou firmou CENTRAL REGISTER OF DEBTORS INC.

Jak (ne)funguje Centrální registr dlužníků?

Centrální registr dlužníků rozhodně není důvěryhodným systém, s jehož výpisem bychom mohli dojít do banky či se na základě něj vydávat za spolehlivou osobu s čistým registrem. Podnikání soukromého subjektu je v tomto případě postaveno především na placené registraci, tedy 1 000 Kč ročně pro fyzické osoby, které samostatně nepodnikají. Za přemrštěných 300 Kč může každá fyzická i právnická osoba získat výpis z registru, který jí bude doručen poštou, doporučeně. Vzhledem k tomu, že však výpis neobsahuje data z bank či dalších finančních institucí, příliš se nám k ničemu hodit nebude. A zda je tedy vlastně legální provozovat tento registr dlužníků? Je – ale banky i všechny ostatní instituce působící na území České republiky se od něj snaží co nejvíce distancovat.

O provozovateli Centrálního registru dlužníků

Provozovatel Centrálního registru dlužníků je především díky velkým sporům o pravdivosti a legálnosti databáze poměrně známou osobou. Je jím již výše zmíněný Jiří Jehlička, český podnikatel narozený roku 1977 v Městci Králové. Je také znám jako pravicový aktivista a spolupořadatel tří demonstrací proti českému politikovi Jiřímu Paroubkovi. V roce 2007 se navíc zúčastnil i populární reality-show Výměna manželek, která však skončila v kratší, než standardní lhůtě, a nebyla vysílána. Tento bulvár tedy jen pro dokreslení – a ruce od Centrálního registru dlužníků raději pryč.

Na jednu stranu může tento projekt působit opravdu ambiciózně, podobné systémy snažící se o centralizaci jsou ovšem často opravdu nedůvěryhodné a především zbytečné.


Centrální registr dlužníků – CERD
2.7 (53.94%) 33

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

318 zkušeností s Centrální registr dlužníků – CERD

 1. Viktor napsal:

  Zdravím,

  dnes jsem řešil stejný problém, jako většina z vás tady. V systému CERD se mi objevila pro forma na 500 kč za nějakou autorizaci, samozřejmě jsem nic neplatil( ani jsem si nikdy nic neobjednal). Obratem jsem účet zrušil a podal stížnost na ČOI. Přes vygenerovaný kód se mi podařilo zrušit účet v systému, ale už se nemohu podívat, zda zmizela i zmíněná proforma. Mám to ještě nějakýnm způsobem řešit? Např. písemně, nebo tak? Nerad bych se za pár let dozvěděl, že mám vůči tomuto systému nějaké závazky. Díky za odpověď.

 2. Martin M. napsal:

  Proforma faktura – na rozdíl od klasické faktury – není účetním ani daňovým dokladem. Dodavatel tuto fakturu vystavuje a posílá odběrateli ještě předtím, než dodá zboží nebo službu. Proforma faktura slouží jako cenová nabídka nebo výzva k úhradě zálohy.
  Takže nic hradit není nutné. Jako krok ke zrušení účtu zadejte po kliknutí na Osobní údaje ctrl+ F nebo jeho obdobu. Skryté v textu najdete dole slovo s linkem sem, klikněte. Dále zadejte e-mail kam mají zaslat kód ke zrušení přes odkaz zaslat kod ke zrušení. Poté stačí jen zadat mail a kod. Ten nejspíše padne do spamu ve Vašem poštovním klientovi.
  Pokud jste postupovali správně obdržíte e-mail, taky nejspíše do spamu se zněním:

  Na základě Vašeho požadavku byl účet zrušen a s ním byly vymazány Vámi zadané osobní údaje.

  Je nám líto, že jste se rozhodl smazat účet na Centrálním registru dlužníků.
  Pokud se v budoucnu rozhodnete využít služby registru, můžete kdykoliv si účet opět založit.

  Centrální registr dlužníků

  • Ivo Krejčí napsal:

   Nejde mi zrušit tento účet.Přišla mi faktura na 500 Kč a to i přes to,že jsem nikdy žádnou službu nepožadoval!Nevím jestli tedy mám zaplatit nebo ne.Když nezaplatím,bojím se,že na mne pošlou exekutora.Když zaplatím,budu musrt pořád platit za něco co nechci?V přihlášení jsem změnil adresu a už mi nejde přihlásit do registru.Může mi někdo poradit,když není na ně žádné spojení?POUZE mají datovou schráku.Děkuji za odpověď na mého mejla-ivo89@seznam.cz.Tel.775 322 205.Děkuji.Ivo Krejčí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.