Blesk peněženka – její hlavní výhody a nevýhody


Předplacené platební karty zažívají v posledních měsících velký rozmach a jejich kouzlo objevuje stále větší množství Čechů. První široce známou kartou z této kategorie byla Blesk peněženka, která se na našem trhu poprvé objevila na podzim roku 2014. V tomto článku Vám ji ve stručnosti představíme a podíváme se na její kladné i záporné stránky.z

Základní informace o Blesk peněžence

Blesk peněženka je předplacenou platební kartou, která – jak už její název napovídá – vznikla ve spolupráci s nejčtenějšími českými novinami, bulvárním deníkem Blesk. Karta funguje tak, že si ji jednoduše dobijete libovolnou částkou (podobně jako když si např. nabíjíte kredit na mobilním telefonu) a pak s ní můžete jednoduše platit v obchodech a to nejen v kamenných prodejnách, ale i na internetu v e-shopech z Česka i zahraničí. Samotná karta stojí jen 125 Kč a jako taková je anonymní, záleží pak čistě na jejím majiteli, jakým způsobem ji bude chtít používat a zda se rozhodne pro plnou autorizaci. Dobíjení Blesk peněženky je možné jednak prostřednictvím klasické bankovní karty, nebo jednoduše v hotovosti na terminálech Sazky.

Největší přednosti Blesk peněženky

Předplacené platební karty mají spoustu výhod, díky nimž si je oblíbili lidé v zahraničí i u nás v ČR. U Blesk peněženky patří k největším výhodám především:  

 • nízká pořizovací cena – karta stojí pouhých 125 Kč
 • dobrá dostupnost – koupit se dá v e-shopu, pomocí SMS zprávy nebo v mnoha trafikách
 • anonymita – používat kartu lze i bez toho, že byste museli zadat Vaše osobní údaje
 • vhodná i pro děti a mládež – můžete ji dát třeba Vašim dětem a posílat jim na ni kapesné
 • řešení pro ty, co jsou v exekuci – s kartou můžete platit v obchodech i na internetu, pokud nezadáte Vaše pravé osobní údaje, nemůže Vám ji exekutor zablokovat
 • bezpečné placení – pokud se bojíte např. plateb do zahraničí a máte strach ze zneužité Vaší bankovní debetní karty, můžete to vyřešit Blesk peněženkou
 • dárek, který zaručeně potěší – kartu můžete nabít a někomu ji věnovat místo hotovosti
 • karta je bezkontaktní – při platbách v obchodě do 500 Kč nemusíte zadávat PIN

 

Hlavní nedostatky Blesk peněženky

Každá mince má dvě strany a i předplacené karty mají určitá negativa a nejsou vhodné pro každého. Za největší nevýhody Blesk peněženky považujeme zejména:

 • poplatky za každé dobití karty (ať už u Sazky, bankovním převodem nebo platební kartou)
 • poplatek ve výši 30 Kč za každý výběr z bankomatu
 • karta je oficiálně určena pouze pro osoby starší 15 let, mladší ji podle podmínek používat nesmějí
 • kartu často zneužívají podvodníci (např. u inzerátů, kde nabídnou věc k prodeji, nechají si peníze poslat, ale nabízenou věc už zákazníkovi neodešlou)
 • pokud budete chtít kartu používat k tomu, aby Vám na ni chodily peníze např. za práci nebo brigádu, může Vám být zablokována (podle zkušeností lidí na facebookovém profilu Blesk peněženky)
Základní informace o Blesk peněžence

Základní informace o Blesk peněžence

Vyplatí se tato předplacená karta?

Blesk peněženka se jako první známá předplacená karta na našem trhu stala brzy docela populární a přinesla nové možnosti především těm, pro které je důležitá anonymita. Právě možnost anonymního využívání karty je zásadní výhodou, nicméně i to má svoje limity – jednak při ztrátě anonymní karty o peníze nenávratně přijdete, navíc v případě častých dobíjení z cizích účtů Vám může provozovatel kartu zablokovat. Blesk peněženka má smysl především pro ty, kteří nemohou využívat běžný bankovní účet a chtějí mít možnost platit kartou na internetu a v běžných obchodech, naopak těm, jenž bankovní účet mají a nemají na něm např. exekuci, už se příliš nevyplatí a to hlavně kvůli vyšším poplatkům. Určitě je ale tato karta vhodným dárkem pro každého a částečným řešením pro ty, kteří nemohou používat standardní bankovní účet.


Podobné recenze