Bezkontaktní platební karty – jak a proč je používat?


Platební kartu, ať už debetní nebo kreditní, používá v Čechách většina lidí. Díky ní vybíráme peníze z bankomatů, hradíme internetové nákupy a hlavně s ní platíme u obchodníků. V roce 2011 přišla Citibank s novinkou – zavedla bezkontaktní platební karty. Úspěch byl veliký, a proto s tímto produktem postupně přišly i další banky. Lidé si bezkontaktní platební karty velice oblíbili a ty tak v současné době pomalu vytlačují ty klasické, kontaktní. Jak vlastně bezkontaktní karty fungují? Jaké jsou jejich přednosti a u kterých bank je dnes můžete získat?

Jak funguje bezkontaktní karta?

Placení bezkontaktní kartou je velice jednoduché. K platebnímu terminálu kartu pouze přiložíte, a pokud váš nákup nepřesahuje hodnotu 500 Kč, je zaplaceno. Celá transakce tak trvá pár vteřin. V případě, že částka je vyšší, než 500 Kč, bude po vás chtít prodejce autorizaci pomocí PINu.

Bezkontaktní platební terminály využívá čím dál více prodejců. V současné době jich je na území České republiky více než 30 tisíc. Setkáte se s nimi v hypermarketech, restauracích, kavárnách, na letišti nebo v kině, postupně na ně přecházejí i menší obchodníci.

Výhody bezkontaktních platebních karet

Jako každá novinka mají i bezkontaktní platební karty mnoho výhod a nevýhod. Pojďme si je nejprve shrnout jejich klady:

 • velmi rychlý způsob placení
 • není nutné u sebe nosit hotovost
 • lze platit i desetikorunové položky
 • do 500 Kč není nutný PIN ani jiná autorizace
 • kartu u obchodníka nedáváte z ruky, nikdo nevidí na vaše údaje
 • lze použít i k platbám přes internet
 • možno nastavit denní limit placení
 • možno nastavit počet denních transakcí pod 500 Kč

money-256281_640

Nevýhody bezkontaktních platebních karet

Protože s tímto typem karty lze menší částky platit bez jakéhokoli ověření, mnoho lidí se bojí o bezpečnost svých financí. Proto jako nejčastější nevýhody uvádějí:

 • v případě ztráty či krádeže snadnější zneužitelnost karty
 • u některých bank je možné se při placení dostat do neoprávněného minusu
 • bezkontaktní terminály zatím nejsou všude

Co se týče míry zneužitelnosti, je samozřejmě riziko, že v případě odcizení či ztráty karty někdo zvládne provést více nákupů do 500 Kč. Ale nemusíte mít příliš velké obavy, určitě nehrozí, že přijdete o tisíce. Banky mají svůj systém a v průběhu dne povolují jen několik takovýchto transakcí (některé 2, některé 5…). Poté, a nebo i dříve, v případě podezření na neoprávněnou manipulaci s kartou, chtějí ověření pomocí PINu.

Vůči klientovi jsou navíc banky velmi vstřícné a odcizené peníze vrací při prokázaném zneužití zpět. Jak dokázat, že s kartou manipulovala osoba neoprávněně? Jednoduše, stačí kartu nechat zablokovat a pak její zcizení (či ztrátu) ohlásit na policii. S protokolem se dostavíte do banky a reklamaci vyřešíte.

Kde lze získat bezkontaktní kartu a jak?

Aktuálně mají ve své nabídce bezkontaktní platební karty všechny banky s výjimkou UniCredit Bank (která je plánuje do konce letošního roku 2014), LBBW a Sberbank. Pokud vám končí platnost vaší platební karty, všude jinde již automaticky dostanete tu bezkontaktní.

Nemáte o ni zájem a chtěli byste zůstat raději u té klasické? I to lze. Například v České spořitelně vám sice nevydají kontaktní kartu, ale na té bezkontaktní umí tuto funkci vypnout. Budete s ní tedy platit stejně, jako s kartou klasickou. Mbank i ČSOB vám v případě zájmu stále ještě kontaktní platební kartu vydají.

Komu platnost původní karty dosud neskončila a měl by zájem o vydání té bezkontaktní dříve, v žádné bance to není problém. Jen je třeba prostudovat sazebníky, například předčasná výměna u ČSOB stojí 250 Kč, ZUNO si účtuje 80 Kč a v Equabank vám ji vymění zdarma.


Podobné recenze