Banky u okamžitých plateb snižují limity. Důvodem je lepší ochrana zákazníků


Od 1. června začínají u okamžitých plateb platit nové limity. Rozdíl bude patrný hlavně u odchozích plateb, u nichž limity banky snižují. Přijmout lze více, odeslat méně. Jak je na tom vaše banka?

Co jsou okamžité platby a jak fungují

Okamžité platby, tedy rychlý převod financí mezi bankovními účty, v České republice fungují od roku 2019. Nezáleží přitom, zda se jedná o všední dny, víkendy či státní svátky. Jedinou podmínkou k provedení okamžité platby je, aby je podporovaly obě banky. 

Provedení okamžité platby bývá u většiny bank zdarma. Nejsou však garantované. Dojde-li u jedné či obou bank k výpadku či jinému problému, platba nemusí proběhnout ihned, ale až následující den. Okamžité platby také platí pouze pro tuzemské platební transakce.

Aby okamžité platby fungovaly u mezinárodních plateb, musely by banky nejprve vstoupit do sdruženého systému SCT Inst. Jeho součástí je však zatím pouze jedna česká banka a to Oberbank. 

Příští rok by se měla připojit J&T Banka, která začne tuzemské okamžité platby podporovat letos v létě. Postupné zapojení do systému plánují Komerční bank, Equa bank, Air Bank, Banka Creditas, mBank a Moneta Money Bank.

Od června platí 2,5 milionu pro příchozí platby

Od začátku letošního června platí nové limity pro odchozí i příchozí platby. Limit pro příchozí platby nastavuje nařízení EU, u odchozích plateb zůstala bankám volná ruka. Několik bank limity pro odchozí platby snížily z důvodu lepší ochrany zákazníků. Bojí se totiž podvodů.

Změna limitu pro příchozí platby se povinně týká všech bank v rámci EU, které se systému okamžitých plateb účastní. Limit ve vyšší 2,5 milionů korun totiž nařizují normy EU. Český bankovní trh se tak přiblížil standardu běžném na území EU pro okamžité SEPA platby. O navýšení navíc aktivně usilovaly i dvě české banky. 

U odchozích plateb některé banky limit snížily až na 50 tisíc

U odchozích plateb je to jinak. Banky se mohou rozhodnout, zda limity navýší nebo naopak sníží. U většiny bank tak mohou zákazníci v rámci okamžitých plateb odeslat nejvýše 400 000 korun.  

“Aktuálně neidentifikujeme poptávku po zvýšení stávajícího limitu okamžitých příchozích a odchozích plateb, limit 400 000 korun je pro drtivou většinu firemních i individuálních klientů zcela vyhovující”, uvedl Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Část bank však limity snížila pod 100 000 korun, protože se obávají vyššího bezpečnostního rizika. Konkrétně se jedná o bankovní podvody phishing, vishing a smishing, jejichž počet vzrostl během pandemie koronaviru. Podvodníci se snaží z klientů bank vylákat přihlašovací údaje do internetového či mobilního bankovnictví, údaje k platební kartě či autorizační SMS zprávu. 

Pokud tyto údaje podvodníkům předá sám zákazník, nepomohou ani bankovní bezpečnostní systémy, které jsou vůči útoku hackerů odolné. Jednou z možností, jak zákazníky ochránit před jejich chybným rozhodnutí jsou právě nižší limity.

Které banky snížily limity pro odchozí platby?

  • Fio banka na 100 000 korun (v jeden den jsou povoleny maximálně 4 platby v této výši),
  • Raiffeisenbank na 100 000 korun (od 18. května 2021),
  • Air Bank na 50 000 korun,
  • Equa bank na 50 000 korun.

Pouze dvě banky se rozhodly limit pro odchozí platby zvýšit na maximální povolenou hranici 2,5 milionu korun. Jedná se o Oberbank a ČSOB. Navýšení do budoucna plánuje také PPF bank.

Limity pro příchozí a odchozí platby od 1. června 2021:

BankaPříchozí platbyOdchozí platby
Air Bank2,5 mil. Kč50 000 Kč (plánuje opětovné navýšení na 400 000 Kč)
Banka Creditas2,5 mil. Kč400 000 Kč
Česká spořitelna2,5 mil. Kč400 000 Kč
ČSOB2,5 mi. Kč2,5 mil. Kč
Equa bank2,5 mil. Kč50 000 Kč
Fio banka2,5 mil. Kč100 000 Kč (max. 4krát za den)
J&T Bankod června či července 2021od června či července 2021
Komerční banka2,5 mil. Kč400 000 Kč
mBank2,5 mil. Kč400 000 Kč (max. 1 mil. Kč denně)
MONETA Money Bank2,5 mil. Kč400 000 Kč
Oberbank2,5 mil. Kč2,5 mil. Kč
PPF banka2,5 mil. Kč400 000 Kč (plánuje navýšení na 2,5 mil. Kč)
Raiffeisenbank2,5 mil. Kč100 000 Kč

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *