Air Bank se chystá vstoupit na trh hypoték


Air Bank, která patří mezi nejmladší českou banku a jejímž většinovým vlastníkem je skupina PPF Petra Kellnera, se chystá vstoupit na trh hypoték. Klientům by se tak otevřela možnost měnit výši měsíční splátky nebo hypotéku předčasně splatit mimo termín fixace.

 Banka již začala hypotéky testovat, ovšem termín spuštění poskytování hypoték zatím nezveřejnila. Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank, sdělil následující:  „O hypotékách intenzivně uvažujeme a teoreticky bychom s nimi mohli přijít už letos, ale slíbit to nemůžu. Chceme vždy přicházet s inovativnějšími produkty, než mají ostatní banky, a to nějaký čas trvá. Obecně pro nás platí, že dokud nevymyslíme lepší službu, než mají ostatní, tak s ní na trh vůbec nejdeme.“ Informace o testování připravované novinky se dostala na veřejnost náhodou, protože mezi testovanými klienty Air Bank byla totiž i novinářka vydavatelství Economia.

Testovaná hypotéka od Air Bank zatím podmínku přijít na trh s něčím novým splňuje. Možnost upravovat měsíční výši splátek u hypotečních úvěrů je v tuzemských bankách omezená – změnu je třeba provádět na pobočkách a ve většině případů ji banky umožňují jen za zvláštní příplatek. Také možnost předčasného splacení hypotéky mimo termín fixace sice existuje, ale většině klientů se nevyplatí, protože by za to bance zaplatili víc, než by tím ve výsledku ušetřili. Zástupci Air Bank při testu naznačovali, že možnost změny splátek a předčasného splacení se promítne do mírně vyššího úroku. Potenciální zájemce Air Bank oslovuje s úrokovou sazbou tři procenta ročně na pětiletou fixaci, což je současný průměr trhu. Standardní hypotéku s pevnou sazbou bonitní klient získá ale nyní za úrok kolem 2,8 procenta ročně.

Podle Libora Ostatka z makléřské firmy Golem Finance, která prodává hypotéky všech významných bank, novinka Air Bank může už v prvním roce zaujmout tisíce klientů. O masovou záležitost ale nepůjde. Podle Ostatka u většiny lidí rozhoduje cena hypotéky a raději kvůli tomu oželí možnost pružné úpravy splátek nebo dřívějšího splacení.

Zdroj: www.zpravy.aktualne.centrum.cz


Air Bank se chystá vstoupit na trh hypoték
5 (100%) 2

Podobné recenze