5 tipů, jak zlepšit finanční gramotnost


Finanční gramotnost je pojem, který se začal používat až v posledních letech. O to častěji je ale o něm slyšet. Dříve bylo každému jedno, co kdo dělá se svými penězi. Dnes se hovoří o zodpovědném hospodaření s osobními financemi, jak si vytvářet finanční rezervu a spořit si na stáří. Bohémský život od výplaty k výplatě prostě už není IN.

Jenomže ono se o tom všem hezky mluví, hůře se to ale dodržuje. Ne každý bere tolik, aby si mohl dávat stranou alespoň pár stovek měsíce. Všude kolem je navíc tolik lákadel, které stojí peníze. Zábava, koníčky, oblečení, dobrá večeře ve vyhlášené restauraci, návštěva kina, nový mobil, drobnosti do bytu či zážitky… Udržet si na uzdě a mít pod kontrolou své finance a naopak vyžaduje silnou vůli a hlavně dobré návyky.

Dobré hospodaření s penězi podpoří dobré návyky

Jedno staré lidové moudro říká, že “zvyk je železná košile”. Platí na všechno, i na vlastní peníze a hospodaření s nimi. Důležité je pochytat správné návyky a pak už to půjde samo jako po drátku. Dobré návyky týkající se správy osobních financí lze shrnout do 5 krátkých pravidel:

  • Neutrácejte více, než vyděláte.
  • Držte se rozpočtu.
  • Plaťte účty včas.
  • Mějte zálohu.
  • S kreditními kartami opatrně.

1. Neutrácejte více, než vyděláte

Vyděláte, kolik vyděláte. Nesnažte se oblafnout větami typu, “tento měsíc utratím víc, šetřit budu ten příští”. Nebudete. Mějte své peníze pod kontrolou neustále a neutrácejte více, než v daný měsíc přijmete. Naopak se snažte utrácet méně. Tento návyk má hned 3 výhody – ušetříte, ušetřené peníze můžete investovat a navíc nebudete ve stresu kvůli nedostatku financí.

Trénujte svou vůli tak, že:

  • přestanete nakupovat impulzivně,
  • nebudete kupovat věci, které nepotřebujete,
  • naučíte se na věci šetřit.

2. Sestavte si rodinný rozpočet

A držte se ho. Nejprve ale získejte přehled o svých příjmech a financích. Pomůže vám to převzít kontrolu nad svými penězi. Udělejte to písemně. Teprve až uvidíte černé na bílém, kolik vyděláváte, a za co utrácíte, zjistíte, kam korunky tak rychle mizí. Budete přesně vědět, které výdaje jsou nezbytné, a kde naopak můžete ušetřit. Některé výdaje lze navíc snížit (např. změnou telefonního operátora, dodavatele energií, konsolidací půjček či jejich refinancováním apod.).

3. Plaťte účty včas

Mějte přehled o všech vašich pravidelných platbách (výše i datum, ke kterému musí být platby zaplaceny). Ve svém zájmu se naučte používat internetové a mobilní bankovnictví, které vám ušetří spoustu času, starostí a někdy i peněz.

Nevěříte-li si, že budete platit včas, nastavte si trvalé příkazy. Na vás bude pouze to, aby na vašem účtu bylo vždy dost peněz. Nechcete-li mít trvalé příkazy, nastavte si konkrétní den v měsíci, ke kterému budete všechny účty platit. Zde vám platby usnadní předem připravené šablony v internetovém bankovnictví.

4. Tvořte si finanční rezervu

Nejen na horší časy nebo mimořádné výdaje. Ale prostě, protože je to správné. S finanční rezervou v zádech budete klidnější a mimořádné situace zvládnete bez stresu. Nemusí ale jít po každé o něco negativního. Díky rezervě budete mít po ruce finance třeba na nákup extra výhodných letenek na rodinnou dovolenou.

Nemusí to být moc. Najděte si svůj vlastní systém. Můžete si například měsíčně odkládat 500 Kč, když bude lépe tak 1 000 Kč či více a posílat je na pravidelně na svůj spořicí účet. Dávejte si do prasátka velké mince, jakmile se vám nějaké objeví v peněžence. Z rok si tímto způsobem naspoříte hezkých pár tisíc korun.

5. S kreditními kartami opatrně

Máte-li kreditní kartu, používejte ji obezřetně. Kreditní karty mohou být skvělým parťákem, pokud s nimi umíte zacházet a využíváte jejich výhody a bonusy správně. To jednoduše řečeno znamená, že vše, co utratíte, vrátíte v plné výši v bezúročném období. Pokud vás kreditka láká utrácet více a více, raději ji nemějte.


Podobné recenze