Debetní a kreditní platební karta – jaký je mezi nimi rozdíl?


Finanční gramotnost je v ČR stále na nepříliš vysoké úrovni a důsledkem toho je velké množství lidí s exekucemi či vysokými dluhy. Jedním z mnoha témat, ve kterých spousta lidí nemá úplně jasno, jsou platební karty a rozdíly mezi nimi. Většina lidí je zvyklá říkat svojí platební kartě „kreditka“, i přesto že obvykle mají pouze klasickou debetní kartu. Pod označením kreditní karta se ale skrývá úplně jiný finanční produkt, který je postavený na zcela odlišném principu.

Debetní karta je běžnou kartou, kterou má většina lidí

Debetní karta je standardním platebním prostředkem, který má ve své peněžence velká většina plnoletých lidí. Jedná se o kartu, jež je vydávána k běžnému účtu a můžete s ní platit v kamenných obchodech a internetových e-shopech, vybírat peníze z bankomatů atd. Debetní platební kartu nabízejí prakticky všechny banky a to obvykle zdarma při zřízení běžného účtu. 

Kreditní karta je specifickým typem úvěru

Kreditní karta sice také slouží k placení v obchodech a vypadá stejně jako karta debetní, funguje ale úplně jiným způsobem. Zatímco na debetní kartě máte k dispozici pouze peníze, jež se nacházejí na vašem účtu, u kreditní karty čerpáte finance z účtu banky. Jedná se vlastně o určitou formu půjčky, kdy za nákupy neplatíte vlastními penězi, ale financemi od vaší banky. Na kartě pak máte určitý úvěrový rámec, který můžete dle vaší potřeby čerpat a následně jej musíte splácet. Kreditní karta může fungovat i jako finanční rezerva pro případy, kdy budete nutně potřebovat peníze, na druhou stranu u některých lidí může být její používání rizikem, podobně jako u klasických půjček.

Výběry z bankomatu u obou typů karet

Jednou z věcí, u nichž je mezi oběma typy karet zásadní rozdíl, je výběr hotovosti z bankomatu. Ten je sice teoreticky možný u obou platebních karet, u kreditní se vám ale rozhodně nevyplatí. Zatímco u debetní karty je výběr z bankomatu naprostou běžnou operací, kterou můžete mít i zdarma, případně za menší poplatek, u kreditních karet je výběr zpoplatněn velmi vysokou částkou (obvykle od 100 Kč nahoru). Navíc se na takový výběr nevztahuje bezúročné období, takže jej doporučujeme opravdu pouze v krajních případech.

K debetním kartám a výběrům z bankomatu je ještě dobré dodat, že jednotlivé banky mají výrazně odlišné poplatky a podmínky – při rozhodování, kde si založíte účet, se tak podívejte i na to, kolik máte měsíčně výběrů zdarma, kolik stojí výběr z cizího bankomatu apod. Můžete tak i dost peněz ušetřit. 

Výběry z bankomatu u obou typů karet

Výběry z bankomatu u obou typů karet

Vyplatí se mít debetní kartu?

Jednoznačně ano. Je sice pravda, že při placení kartou mají mnozí lidí tendenci utrácet více, než při placení v hotovosti, přesto se ale vyplatí debetní kartu mít. Důvodů, které hovoří pro, je celá řada – pořízení karty je bezplatné a stejně tak i užívání karty obvykle není zpoplatněno, nemusíte u sebe nosit hotovost, kartou můžete snadno a rychle platit na internetu v českých i zahraničních e-shopech, díky bezkontaktní technologii je placení bleskové i bez zadání PIN kódu atd. Debetní karta se prostě vyplatí a prakticky nejsou zásadní důvody, proč si ji spolu s účtem nepořídit.

Vyplatí se pořídit si kreditní kartu?

Tady už odpověď tak jednoznačná není a kreditní kartu určitě nedoporučujeme všem. Především u lidí, kteří neumějí moc hospodařit s penězi, je tato karta určitým rizikem, které by je mohlo přivést do zbytečných dluhů. Stejně tak karta není vhodná pro ty, jenž si neuvědomují její funkci a karta by jim nepřinesla žádný užitek a celkově by se jim nevyplatila. Naopak zajímavá může být kreditní karty u lidí, kteří ji dokáží naplno využít v souvislosti s různými bonusy a výhodami – spousta těchto karet je součástí různých slevových a věrnostním programů a při rozumném používání Vám může spoustu peněz ušetřit. V každém případě, případné pořízení kreditní karty si předem důkladně rozmyslete, případně si nechte poradit od Vašeho bankovního poradce.


Podobné recenze