Rekord střídá rekord aneb hypotéky klesly na nové úrokové dno


Kdo by to před pěti lety řekl, že se úroková míra u hypotéky může dostat pod 2 procenta. Nedávno jste si mohli v tomto článku přečíst vývoj úrokových sazeb a nyní se dočtete o dalším poklesu v březnu 2016 na 1,97 procenta.

V březnu 2016 nízké úrokové sazby přilákaly do bank 9 375 klientů, tedy o 1 593 klientů více než v předchozím měsíci. Celkový objem sjednaných hypoték za měsíc březen byl 17,906 miliardy Kč, tudíž ani počet klientů ani objem hypoték rekordní nebyl. Rekord zaznamenala úroková sazba, která prolomila 2 procenta. Fincentrum Hypoindex a tabulku Jak rostla průměrná výše poskytnutých hypoték najdete níže.

Aktualita Hypoindex 4-2016

Fincentrum Hypoindex pro měsíc březen 2016

Podle slov vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Raidla se banky s příchodem jara pustily do dalšího snižování úrokových sazeb. Výsledkem je pokles průměrných sazeb pod 2 procenta a předpoklad, že sazby budou dále klesat. Podle všeho bude letošní rok rekordní. První kvartál přinesl 23 369 hypotečních úvěrů, což je ve srovnání s loňským prvním kvartálem o 1 228 smluv více. Stejná je i situace s objemy hypoték, letos už se vyšplhaly na 45,167 miliard Kč a zde je nárůst o 6,678 miliard Kč.

Aktualita Jak rostla průměrná výš poskytnutých hypoték 4-2016

Poskytnuté hypotéky – Jak rostla jejich průměrná výše

Předpoklad klesajících úrokových sazeb potvrzuje například GE Money Bank, která přichází s hypoteční akcí a snižuje sazbu u tříleté a pětileté fixace na 1,88 procenta. Fio banka nabízí minimální sazby už na 1,68 procenta. Expobank zlevnila o 0,02 procenta tříletou a o 0,05 pětiletou fixaci. U Sberbank mohou žadatelé získat FÉR hypotéku levněji o 0,1 procenta (od 1,89 procenta). Equa bank své portfolio rozšířila o hypotéku na výstavbu domu včetně montovaných staveb a dřevostaveb a úroková sazba je 1,79 procenta při fixaci na tři nebo pět let (úvěr do 1,5 milionu, až do 70% hodnoty nemovitosti a při sjednání schopnosti splácet). Hypotéku lze čerpat až dva roky. Česká spořitelna si uvědomuje, že klienti budou chtít delší fixaci a u hypotéky nabízejí osmileté fixace začínají na 1,99 procenta a desetileté fixace již na 1,89 procenta.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze